Tok Tutan Yiyecekler

Tok Tutan Yiyecekler
Oyla

Yaz aylarının yavaş yavaş yaklaşması plajlarda vücudunuzu sergilemeniz için fazla vaktiniz olmadığı anlamına geldiğinden sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için kendinizi toparlamanız gereklidir. Fazla kilolardan şikayetçi olmanız sadece kötü bir vücut görünümü bırakmakla beraber bir çok sağlık problemi oluşturacağından dengeli beslenmemiz oldukça önem taşımaktadır. Kilo veremeyenlerin en büyük sorunlarından biri yeterince doymamaları ve tatlıdan uzak duramamaları denilebilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için günlük almanız gereken kalori miktarının çeşitli egzersizler veya tüketeceğiniz besinler ile altında kalmasıdır.

Metabolizma hızınızın daha hızlı çalışması metabolizma hızı daha yavaş birisine göre daha fazla kalori yakmanıza neden olacaktır. Daha fazla kalori yakmanız sonucunda günlük almanız gereken kalori miktarından daha fazla kalori açığı bırakarak kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Bu yazımızda metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak ve gün içersin de sizi tok tutmanızı sağlayacak yiyeceklerin listesini sizlerle paylaşacağız. Bu besinleri düzenli olarak tüketmeniz sonucunda, tokluk hissi vereceğinden dolayı kalori açığı bırakmanızı sağlayarak daha hızlı kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

1) Yulaf

Sabah kahvaltılarında sıcak bir ekmeğin üstüne süreceğiniz kaymak kulağa ne kadarda hoş geliyor değil mi ? Ancak içerdiği kalori miktarı ile o kadar masum bir besin olacağını unutmamakta fayda var denilebilir. Sabah kahvaltılarında süt ile tüketebileceğiniz yulaf içerdiği zengin lif miktarı ile size tokluk hissi vereceğinden gün içersin’de kalori açığı bırakmanıza neden olacağından sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Tadı her ne kadar sporcular tarafından sevilmese’de süt veya yoğurt ile tüketebileceğiniz besinler arasına giriyor.

2) Su

Sağlığımızın ve cildimizin güzelliği açısından oldukça önem taşıyan su düzenli ve yeterli olarak tüketilmemesi sonucunda çeşitli sağlık problemleri yaşanmaktadır. Düzenli bir şekilde su tüketen birisinin düzensiz ve yetersiz bir şekilde su tüketmesine göre daha verimli ve sağlıklı bir şekilde kilo verdiği gözlenmiştir. Düzenli su tüketimi sağlımızı korumakla beraber metabolizma hızımızı arttırarak gün içersin’de kalori açığı bırakmamıza yardımcı olacağından kilo verme konusunda bize yardımcı olacaktır.

3) Proteinler

Proteinler kaslarımızın gelişmesi açısından büyük bir rol oynamakla beraber diğer besinler çeşitlerine göre tok tuttuğundan dolayı gün içersin’de almanız gereken kalori miktarının altında kalmanızı sağlayarak daha hızlı bir şekilde kilo vermenizde oldukça olumlu bir rol oynamaktadır. Proteinler tok tutma özelliğiyle beraber doğru şekilde kullanıldıklarında kas oluşumunu’da neden olacağından fit bir vücuda sahip olmamanız için hiç bir neden olmayacağı söylenebilir.

4) Badem

Ara öğünler için tüketebilecek besinlerden biri olan badem, içerdiği sağlıklı protein ve yağ ile birlikte tok tutan besinler arasında olduğundan gün içersin’de ara öğünlerde tüketebileceğiniz besinler arasına girmektedir. Ara öğünlerde bir avuç kadar tüketebilirsiniz.

5) Greyfurt

Tadı bakımından her ne kadar portakal yerine tercih edilmese’de içerdiği yüksek lif miktarı sayesinde tok tutmanızı sağlayacağından tüketebileceğiniz besinler arasına girmektedir. Yemeklerden 15 dakika önce tüketebileceğiniz yarım greyfurt yemek sırasında tokluk hissi vereceğinden dolayı günlük kalori açığı bırakmanıza neden olarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

6) Yumurta

Sporcuların vazgeçilmez kahvaltılık protein kaynaklarından biri olan yumurta iştah hormonu seviyesini düşürerek daha uzun süre tok tutacağından dolayı kilo vermenizde yardımcı olduğu söylenebilir. Haftada 3-4 gün sabah kahvaltılarında tüketebileceğiniz besinler arasına girmektedir. Ekstra olarak acı biber ile tüketebileceğiniz yumurta metabolizma hızınızı arttırmada yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmenizin sonucunda sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür. Ancak bunun yanında düzenli olarak yapacağınız egzersizler kilo vermenizde size yardımcı olacağı söylenebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir