hibiskus Çayı

hibiskus Çayı
4.4 (88.33%) 12 Oy

Jamaika gülü olarak bilinen Hibiskus çayı, Jamaika, Orta Amerika , Meksika, Güney Amerika ve Karayip Adalarına Jamaika, Orta Amerika , Meksika, Güney Amerika ve Karayip Adalarına özgü bir bitki çeşididir.

Ekşi çay olarak’ta çoğu kez tanımlanan Hibiskus çayı, Jamaika’da özellikle zencefil ile karıştırılarak çay veya soğuk içecek olarak tüketiliyor. Hibiskus çayı, içeriğinde yüksek miktarda “C” vitamini barındırmakta olup bunun yanı sıra kesinlikle kafein bulundurmadığından dolayı bağışıklık sistemine son derece faydalı olduğu bilinmektedir. Amerika da ve özellikle Kaliforniya bölgesinde oldukça rağbet gösterilen ve bir çok içecekten daha fazla tüketilen Hibiskus çayı, Kuzey Afrika, Güney Amerika ve Kuzey Amerika da  başta olmak üzere bir çok ülkede en çok tüketilen çaylar arasında zirvede bulunmaktadır.

Hibiskus Çayı’nın Faydaları

Yüksek kan basıncını düşürmenin en etkili yolu olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda bu durum kanıtlanmıştır. 2009 yılında çıkarılan “Journal of Human Hypertension” dergisinde, günde en az 2 bardak Hibiskus çayı tüketmek hipertansiyon hastaların için oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Yüksek tansiyonu düşürmeye de yarayan ürün, bir çok hastalığın tedavisi için ideal olarak görülmektedir. 2007 yılında çıkarılan bir dergiye göre Hibiskus çayı, Hibiskus özünün  kanserli hücre sayılarını azalttığını ve mide kanserinin yayılmasını önlediğini belirtmiştir.

Bunların yanı sıra, kolesterolü düşürmede olduğunca yardımcı olmaktadır. Kilo verme etkisi bulunmaktadır. Karaciğer ve kalp rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. Sindirim sisteminin çalışmasını olabildiğince olumlu etkilemektedir. Şişkinlik ve gaz sorununu çözer, mide kanseri için önleyici ve karşı koruma sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve yüksek kan basıncının düşürülmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda tansiyonu normal seviyeye  düşürmede oldukça etkilidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir