Evde Sağlıklı Zayıflama Yolları

Evde Sağlıklı Zayıflama Yolları
Oyla

Evde-Saglikli-Zayiflama-YollariÇağımızın en büyük şikayetlerinden biri olan fazla kilolar sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucunda başımıza bir çok dert olmaktadır. Aynanın karşısına geçtiğinizde bel çevrenizdeki kilolardan ve kötü bir görünümden bıkmanız mümkündür. Fazla kilolarınızın en büyük nedenlerinden biri düzensiz ve dengesiz beslenme sonucudur. Düzensiz ve dengesiz beslenmenize neden olan besin çeşitlerinden biri tabiki fast food’dur. Yüksek miktarda içerdiği yağ nedeniyle yağlanmanıza neden olmakla beraber sağlığınız açısından oldukça zararlı olacağı için tüketilmemesi kesinlikle önerilmektedir.

Fazla kilolardan şikayetçi olanların bir çoğu bel çevresindeki kötü görüntüden şikayetçi oldukları için çeşitli mekik, şınav gibi hareketler ile kötü görüntüyü yok etmeye çalışmaktadırlar. Ancak bu konuda doğru bilinen en büyük yanlışlardan biri ise mekik gibi karın bölgesini çalıştıran hareketlerin düzenli ve dengeli bir beslenme programı olmadıktan sonra hiç bir işe yarayamayacak kadar etkisi az olduğudur. Yani siz 5000 tane mekik çekseniz bile düzenli ve dengeli bir beslenme programınız olmadıktan sonra bel çevrenizdeki fazla kilolardan kurtulmanız çok zor olacak denilebilir. Bu yazımızda evde sağlıklı bir şekilde zayıflama hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz. Sizde bu bilgiler doğrultusunda düzenli bir programa uyarsanız evde sağlıklı zayıflayabilirsiniz.

Kiloların Asıl Sebebi Nedir ?

Herkesin şikayetçi olduğu fazla kiloların nedeni düzenli ve dengesiz beslenme sonucudur. Günlük almanız gereken protein, karbonhidrat ve çeşitli mineralleri düzgün ve dengesiz şekilde almanız sonucu fazla kiloların oluşumu kaçınılmazdır. Günlük almanız gereken kalori miktarı yaşınıza, cinsiyetinize ve genetik faktörlere göre değişeceğinden bir diyetisyene gidip günlük almanız gereken kalori miktarını öğrendikten sonra formunuzu korumak amacıyla günlük almanız gereken kalori miktarını aşmamaya kesinlikle özen göstermeniz gerekmektedir.

Günlük almanız kalori miktarından fazla kalori alırsanız bir kaç ay içersinde kilo vermek yerine kilo alacağınızı gözlemleyeceğiniz için günlük almanız gereken kalori miktarını aşmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Evde sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verebilirim ? Sorusunun cevabı günlük kalori miktarının altında kalarak kilo vermeniz mümkündür. Kilo almanın asıl sebebinin günlük kalori miktarının fazla olduğu gibi kilo vermenizde günlük kalori miktarının altında kalmanız olacaktır.

1) Kızartılmış yağlı yiyeceklerden uzak durun !

Yazımızın başında fast food türevleri gibi kızartma yağlı yiyeceklerin ne kadar zararlı olduğu konusuna değinmiştik. Yüksek yağlarda kızartılmış yiyeceklerin bel çevresindeki yağların oluşumuna neden olduğunu ve vücudumuza kötü bir görüntü bırakmakla beraber son derece sağlıksız olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yüzden kızartmalardan ve sağlıksız yağ içeren hazır fast food gibi besinlerden uzak durmanız evde sağlıklı şekilde kilo vermenizde ve formunuzu korumanızda yardımcı olacaktır.

2) Su tüketimini arttırın

Suyun sağlığımız açısından faydaları olmakla beraber evde sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olacağını söyleyebilirim. Yapılan araştırmalar sonucu sabah uyandıktan 30 dakika gibi bir süre içersin de metabolizma hızınızı %30 arttırdığını gözlenmiştir. Evde sağlıklı zayıflamanın en önemli nedenlerinden biri kalori açığı bırakma olduğundan sabah kalktıktan 30 dakika içersin de içilen suyun metabolizma hızını arttırması sonucu daha hızlı kalori yakmanıza neden olduğu için evde sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

3) Ne yediğiniz hakkında bilgi sahibi olun !

Yediğiniz yiyecekler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz ? Yemekten sonra yediğiniz ufak bir tatlının içersindeki kalori miktarının evde sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza ne kadar etki edeceği hakkında bilginiz olmayabilir. Yiyeceklerin içerikleri hakkında bilgi sahibi olmak evde sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi büyük oranda etkileyeceği söyleyebilirim. Ufak bir şerbetli tatlının ortalama kalorisi 350-400 olacağından günlük kalori açığı bırakarak zayıflamanızda büyük sorunlar oluşturacağı söylenebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir