Dukan Diyeti

Dukan Diyeti
Oyla

Dukan diyeti nedir? Dukan diyeti ingilizce olarak  dukan diet diye telafuz edilmektedir.Dukan diyeti  iyi sonuçlar vermesinden dolayı popüleritesi son zamanlarda artmış,başarı oranı yüksek ve etkili bir diyettir. Dr. Pierre Dukana ait olan bir diyet olup dukan diyeti kitabı olarak  Türkiye’de satılmaktadır.Bu diyet fransız kadınların ince kalmasının sırrı olarak da bilinir.Diyetin en önemli özelliklerinden biri ise sanki diyet yapmıyormuş gibi hissettirir bu yüzden diyetten hemen vazgeçme gibi durumları ortadan kaldırmaktadır.Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır şimdi bu aşamalara bir bakalım:

1. Dukan diyeti atak evresi (Kısa zamanda hızlı sonuç alınan aşamadır)

Gelelim şimdi bu evrede neler yapacağımıza.İlk aşama olan atak evresinde sadece proteinle beslenmelisiniz.Bu evrenin süresi vereceğiniz kilo miktarına göre değişmektedir. 10 kilo vermeyi hedefliyorsanız bu dönemi 1 hafta  harfiyen sürdürmeniz gerekiyor.5 kilodan az hedefliyorsanız 2-3 gün arası yeterlidir.Öğünlere bölmek gerekirse sabah kahvaltısında yumurta,öğlen yemeğinde balık ,akşam yemeğinde ise biftek yiyebilirsiniz.Bu sadece bir öneridir.

Karbonidrat kesinlikle yasaktır.Yenilmesi gereken besinler ise şunlardır;

 • Az yağlı etler (kuzu ve pirzola hariç)
 • Tüm balık çeşitleri
 • Kümse hayvanları (Ördek ve kaz hariç)
 • Tüm deniz ürünleri
 • Sakatat
 • Yağsız Jambon
 • 1,5 yemek kaşığı yulaf ekmeği ve spor olmassa olmazıdır.
 • Günlük minimum 30 dk orta tempoda yürüyüş.
 • Hindi ve tavuk dilimleri
 • Yağsız süt ve süt ürünleri
 • Yumurta
 • Günlük en az 1,5 lt. su içmeniz gerekiyor.

2. Dukan diyeti seyir evresi (Kilo kaybının gözle görülmeye başladığı zamandır)

Ve işte kilolarımızdan kurtulmaya başladığımız o gün geldi.Gelelim neler yapacağınıza.Bu dönemde önceki evreye ek olarak sebze yemeye başlamanız gerekiyor.Bu süreç 5-10 gün arası sürmelidir.Sebze yemede sınır yoktur.İstediğiniz kadar sebze yiyebililirsiniz.

Asla yemememiz gerekenler;

 • Patates,mısır,pirinç gibi karbonhidratlı besinler

Yemeniz gerekenler;

 • Yukarda belirtilen dışındaki tüm sebzeler
 • Enginar,domates , patlıcan, ıspanak, lahana,brokoli  gibi sebzeler de kabul edilir.

3. Dukan diyeti güçlendirme evresi (hedefe ulaşma dönemidir)

Bu durumda artık istediğiniz kiloya ulaşmış olmanız gerekiyor.Artık her verdiğiniz 1 kiloda 10 gün güçlendirme dönemi uygulamasınız.Peki nedir bu güçlendirme dönemi? Artık hergün protein ve sebze yiyebildiğiniz dönemdir.Bu dönemde hedeflerinize varmış olup bir yandan da kilo vermeye  devam edeceksiniz.İlk 2 evreye aynen devam edip üstünede muz,kiraz ve üzüm dışında her gün bir porsiyon meyve, hergün 2 dilim tam tahıllı ekmek, çok az yağlı  peynir, her hafta 2 porsiyon nişastalı gıda, kuzu budu, 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği yemenize izin veriliyor.

Dipnot:Asla spor ve suyu bırakmıyoruz.

4. Dukan diyeti koruma evresi (İstikrar dönemi de diyebiliriz)

Şimdi size anlatacaklarımı dikkatli dinlemenizi istiyorum.Artık istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz.Yok artık diyeceksiniz,saçma gelecek ama yanlış duymadınız.Sadece tek kural var haftanın 1 gününü seçip her hafta o gün sadece protein yiyeceksiniz.Son aşamaya geldiğiniz için zaten  artık istediğiniz kilodasınız.Artık geriye sadece formunuzu korumanız kalıyor.Bunun içinde gerekenleri anlattım.Aşamalar burada sona erdi.

Genel Bilgi: Dukan diyeti listesini sizler için açıklamaya çalıştım.Dukan diyeti tarifleri ile ilgili internet de bir çok yazı mevcut fakat dukan diyeti tarifi diye bir şey yoktur.Aslında yukarıda bahsettiğim yemeniz gereken yiyeceklerden yapılan yemekleri paylaşıyorlar.Yani yemeniz gerekenleri bilmeniz ve yazımızı dikkatli okumuş olmanız yeterlidir .Türkiye de hiçbir sitede dukan diyeti testi bulunmamaktadır.Test için dukandiet.com adresine girip “Calculate Now” Yazan butona tıklayınız.Ardından herhangi bir yere sağ tıklayıp bu sayfayı Türkçe ye çevire basınız.Artık bu  testten yararlanabilirsiniz.

Sayın ziyaretçimiz dukan diyetini denediğiniz zaman lütfen yazımıza yorum yapınız.Deneyimlerinizden diğer ziyaretçilerin de  faydalanması açısından iyi olacaktır şimdiden teşekkür ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir